اجاق گاز - سینک - هود

ترموکوپل اجاق گاز چیست؟ ☀️ چگونه کار می کند؟ ✔️

ترموکوپل گاز

ترموکوپل اجاق گاز چیست و چگونه کار می کند؟ چرا که جزو قطعات ضروری است. ترموکوپل اجاق گاز، ایمنی را افزایش می دهد. انواع اجاق گاز ترموکوپل دار صفحه ای ✔️ و رومیزی ✔️ ایمنی بالایی دارند.

یکی از کلیدی ترین قطعات استفاده شده در انواع اجاق گاز رومیزی و صفحه ای، ترموکوپل است. به بیان دیگر از قطعات مهم اجاق گاز است.
حتما این سوال برای شما پیش می آید، ترموکوپل گاز چیست و چه کاربری دارد؟
سوال خوبیست. با شناخت کامل ترموکوپل اجاق گاز، بسیاری از دلیل خرابی های اجاق گاز را متوجه خواهید شد.

در ادامه شما را با ترموکوپل اجاق گاز یا اجاق گاز ترموکوپل دار آشنا خواهیم کرد.

ترموکوپل گاز چیست و چه کاربردی در افزایش ایمنی اجاق گاز دارد؟

به قطعه ترموکوپل، سنسور سنجش دما نیز گفته می شود، یک قطعه اندازه گیری دما در صنعت محسوب می شود. که در انواع وسایل گازی مورد استفاده قرار می گیرد.
از جمله می توان به گاز صفحه ای و رومیزی و فر اشاره کرد.
ترموکوپل به همراه قطعه بوبین، ایمنی اجاق گاز را افزیش می دهند. به این صورت که اگر شعله گاز به هر دلیل خاموش شد، ترموکوپل جریان گاز را قطع می کند که امر از انتشار گاز در محیط جلوگیری میکند.

طرز کار ترموکوپل گاز

طرز کار ترموکوپل های اجاق گاز

آیا می دانید ترموکوپل اجاق گاز چگونه عمل می کند؟

ترموکوپل قطعه ای است که کنار شعله قرار می گیرد. به صورتی که در تماس با شعله باشد. ترموکوپل وقتی در برابر حرارت بالای 200 درجه قرار می گیرد، چند میلی ولت برق تولید می کند. این برق به قطعه بوبین انتقال داده می شود و بوبین فعال می گردد.

گاز های صفحه ای که مجهز به ترموکوپل هستند، برای روشن شدن شعل باید ولوم را کمی پایین نگه دارید تا شعله روشن شود.

اگر شعله خاموش شود و حرارت به ترموکوپل نرسد، ولتاژ افت کرده و بوبین هم غیر فعال می شود و اینگونه جریان گاز قطع میشود.

بوبین ترموکوپل اجاق گاز چیست؟

بوبین ترموکوپل، ساخته شده از یک هسته فلزی، و چند دور سیم اطراف آن وجود دارد و به ترموکوپل متصل است. انواع بویین اجاق گاز که وجود دارد.

  • مدل مهره ی کلاسیک
  • مدل فیش دار
  • آنتنی یا سوزنی

در هر اجاق گاز با توجه به مدلی که دارد، از یکی از این سه مدل بوبین استفاده می شود. بوبین نیز مانند ترموکوپل، برای افزایش اینتی اجاق گاز استفاده می شود.

مزیت ترموکوپل اجاق گاز چیست؟

حتما این سوال برای شما هم پیش آمده است که مزیت قطعه روی اجاق گاز کنار شعله اجاق گاز چیست؟
وقتی که شعله خاموش می شود. این خاموش شدن شعله اجاق گاز می تواند در اثر وزش باد یا سر رفتن غذا باشد. در این لحظه قطعه ترموکوپل به صورت اتوماتیک شیرگاز را قطع کرده و از به وجود آمدن خطرات احتمالی مانند نشت گاز و آتش سوزی جلوگیری می کند.

تشخیص خرابی ترموکوپل اجاق گاز

آیا می دانید سنسور ترموکوپل معیوب چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

عمل نکردن ترموکوپل اجاق گاز مشکلات بسیاری را به وجود می آورد که در این بخش به تعدادی از آن ها اشاره خواهیم کرد.
یکی از علائم خرابی ترموکوپل اجاق گاز، شکل ظاهری آن است. اگر محل اتصال دو فلز از هم جدا شده باشد در این صورت ترموکوپل گاز صفحه ای خراب شده است. اگر سر دیگر ترموکوپل که به بوبین وصل شده است، واشر آن که دو فلز دورنی و بیرونی ترموکوپل را از هم جدا کرده خراب باشد، ترموکوپل خراب است و باید تعویض شود.

نصب ترموکوپل روی اجاق گاز توسط متخصصین انجام می گیرد.

اگر ترموکوپل خراب شود، چه مشکلاتی ایجاد می شود؟

شعله به صورت پایدار روشن نمی ماند. یعنی شعله روشن می شود اما سریع خاموش می شود. اگر این مشکل برای اجاق گاز شما هم پیش آمد باید ترموکوپل آن را تعویض کنید.

برداشتن ترموکوپل اجاق گاز

نحوه تعویض ترموکوپل اجاق گاز

ابتدا باید جای ترموکوپل را پیدا کنیم و برای ایمنی بیشتر جریان برق را قطع کنیم.
سپس مشعل ها را باز کنید و بعد از برداشتن صفحه اجاق گاز، به قسمت زیر صفحه که سیم کشی اجاق گاز است میرسیم. سیم مربوط به ترموکوپل که به شعله وصل بود را دنبال کرده و به ترموکوپل می رسیم. ترموکوپل را برداشته و آن را با ترموکوپل سالم جایگزین می کنیم.

به این نکته هم باید توجه داشته باشید، هر اجاق گاز، ترموکوپل متفاوت و روش تعویض متفاوتی دارد.
بنابراین تعویض ترموکوپل را به یک متخصص بسپارید.

برداشتن ترموکوپل اجاق گاز

همانطور که می دانید انواع ترموکوپل اجاق گاز برای امنیت بیشتر نصب می شود. اگر ترموکوپل اجاق گاز به هر دلیل دچار خرابی شد، آن را تعمیر یا تعویض کنید نه اینکه ترموکوپل را بردارید. چرا که ایمنی اجاق گاز را پایین می آورید.

دلایل حذف ترموکوپل اجاق گاز چیست؟

یکی از مشکلاتی که ترموکوپل برای اجاق گاز ایجاد می کند، خاموش شدن ناگهانی اجاق گاز است. برخی افراد به جای حل کردن این مشکل، به طور کلی ترموکوپل را از اجاق گاز حذف می کنند. که این کار خطرناکی است. چرا که ایمنی اجاق گاز با حذف ترموکوپل اجاق گاز کاهش می یابد و خظر گاز گرفتگی و آتش سوزی افزایش می یابد.

قیمت ترموکوپل اجاق گاز

انواع ترموکوپل گاز قیمت متفاوتی دارد. برای مثال هزینه ترموکوپل اجاق گاز فردار با ترموکوپل اجاق گاز رومیزی و صفحه ای متفاوت است. چرا که حین تعویض قطعات متفاوتی نیاز دارد.
بنابراین قیمت ترموکوپل اجاق گاز با توجه به مدل و نوع اجاق گاز متفاوت است.

در پایان:

ترموکوپل اجاق گاز چیست؟

لوازم گاز سوز مانند اجاق گاز، فر توکار، فرگاز و… محصولاتی هستند که باید ایمنی در آن ها رعایت شود. قطعه ای به نام ترموکوپل ایمنی را در این محصولات افزایش می دهد.
بنابراین اگر خریدار لوازم گاز سوز مانند اجاق گاز هستید، حتما اجاق گازی را تهیه کنید که ترموکوپل دار است. قیمت اجاق گاز رومیزی ترموکوپل دار بسیار باصرفه تر است.
همچنین حین خرابی ترموکوپل آن را به یک متخصص بسپارید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]
  معرفی سینک ظرفشویی وارداتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *