اجاق گاز - سینک - هود

6 نکته برای نگهداری و شستشوی اجاق گاز

نگهداری و شستشوی اجاق گاز امر بسیار مهمی است. 6 نکته برای نگهداری و شستشوی اجاق گاز که باید آن ها را بدانید. نگهداری و شستشوی به موقع اجاق گاز طول عمر آن را افزایش می دهد.

نگهداری از اجاق گاز مراحلی دارد که با انجام این مراحل در طول زمان، می توانید یک اجاق گاز سالم و ایمن داشته باشید. چرا می گوییم ایمن؟ چون مواردی از جمله شستشو اجاق گاز در ایمن ماندن اجاق گاز و طول عمر آن بسیار اهمیت دارد. چرا که اگر چربی ها تمیز نشود و روی هم انباشته شود، بدون شک خطر آتش سوزی در پی خواهد داشت. یک نکته که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، تمیز کردن اساسی اجاق گاز به صورت دوره ای است.

در این مقاله سعی داریم کوتاه و مفید در مورد ترفندهای مهم برای نگهداری و شستشوی اجاق گاز ارائه کنیم.

ابزار و وسایل لازم برای تمیز کردن اجاق گاز

مرحله اول: ابزار و وسایل لازم برای تمیز کردن اجاق گاز استیل، شیشه ای یا لعابی را آماده کنید.

وسایل تمیز کردن اجاق گاز

اقدامات ایمنی برای اجاق گاز

مرحله دوم: مهمترین قدم برای شروع شستشوی اجاق گاز، انجام اقدامات ایمنی است.

منظور اقداماتی است که قبل از شروع به تمیز کردن اجاق گاز باید انجام گیرد تا تمیز کردم اجاق گاز به راحتی و با ایمنی کامل صورت گیرد.

  • سطح اجاق گاز نباید گرم باشد.
  • بستن شیر گاز قبل از شستشو باعث می شود تا از خروج گاز در حین تمیز کردن جلوگیری شود.
  • پوشیدن دستکش محافظ

شبکه چدنی و سرشعله‌ها

مرحله سوم: شبکه چدنی و سرشعله‌ها را بردارید

قبل از هر کاری شبکه چدنی و سرشعله ها را از روی اجاق گاز بردارید و اگر این قطعات نیز نیاز به تمیز کردن دارند، داخل یک سطل آب و صابون قرار دهید تا خوب خیس بخورد. اما اگر چربی این قطعات اجاق گاز نیز زیاد است، مراحل زیر را انجام دهید.

ابتدا چربی این قطعات رو با مایع ظرفشویی بشویید تا لایه چربی رویی آن تمیز شود.
سپس محلولی از آب و جوش شیرین درست کنید.
حال شبکه چدنی و سرشعله‌ها را حدود 20 دقیقه داخل این محلول قرار دهید.
در پایان با یک اسفنج این قطعات را تمیز کنید و با آب ولرم آب کشی کنید.

تمیز کردن چدنی

تمیز کردن سطح اجاق گاز

مرحله چهارم: صفحه اجاق گاز را پاک کنید

حال نوبت تمیز کردن سطح اجاق گاز است. شما هم می توانید از پاک کننده های شیمیایی و هم از پاک کننده های طبیعی مثل سرکه و جوش شیرین استفاده کنید.
ابتدا روی سطح اجاق گاز ماده پاک کننده اسپری کنید و اجازه دهید چند دقیقه بماند تا چربی ها به راحتی از روی سطح اجاق گاز تمیز گردد. اگر چربی زیادی روی اجاق گاز وجود ندارد، می توانید با آب ولرم و مایع ظرفشویی روی سطح اجاق گاز را خیس کنید و سپس با یک اسکاج نرم سطح اجاق گاز تمیز کنید.
شما برای نظافت سطح اجاق گاز چه شیشه ای باشد و چه استیل، باید از دستمال یا اسکاچی استفاده کنید که به سطح اجاق گاز آسیب نزند و هیچ وقت از ابزار های نوک تیز برای تمیز کردن چربی های سخت استفاده نکنید.

تمیز کردن سطح اجاق گاز

شستشوی کلی سطح اجاق گاز

مرحله پنجم: حالا وقت شست‌وشوی کلی است
در این مرحله که شستشو و تمیز کردن اجاق گاز به پایان رسیده است، می توانید با یک پارچه نرم بقیه قسمت های اجاق گاز که شاید هنوز تمیز نکرده اید را تمیز کرده و سپس تمامی سطح اجاق گاز را با یک پارچه تمیز برق بیندازید.

مرحله ششم: شبکه‌ها و سرشعه‌های مشعل را تمیز کنید

شبکه چدنی و سرشعله های اجاق گاز را که داخل مایع مخلوط آب و جوش شیرین قرار داده بودید، را از داخل مایع دربیاورید و با یک اسکاچ تمیز کنید و سپس آبکشی کنید و اجاق دهید که خشک شوند.

نکات مهم برای نظافت و نگهداری بهینه اجاق گاز

تا جایی که می توانید تمیز کردن اجاق گاز لعابی یا استیل و شیشه ای را به تاخیر نیندازید. چرا که وقتی چربی ها تازه هستند، به راحتی می توانید آن ها را تمیز کنید و به زحمت نمی افتید و سطح اجاق گاز نیز به دلیل چربی های سخت دچار آسیب نمی شود.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، نظافت دوره ای اجاق گاز است.

در نهایت توجه و بررسی اجزای مختلف اجاق گاز به صورت دوره ای است. این کار امنیت اجاق گاز شما را افزایش می دهد و اگر هم اجاق گاز دچار مشکل شده باشد، قبل از حادثه ای می توانید متوجه آن شوید.

جمع بندی

در این مقاله 6 نکته برای نگهداری و شستشوی اجاق گاز بیان شد. که با رعایت این نکات می توانید به طول عمر اجاق گاز خود بیافزایید. همچنین در کنار طول عمر بالا اجاق گاز، زیبایی آن نیز حفظ خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
  شیشه سکوریت اجاق گاز چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *